Udělali jste první krok, a to v rozhodnutí začít něco dělat pro své tělo, dobrý pocit i zdraví. První krůček je vždy váhavý a znamená většinou „velký krok“ do neznáma. Nevíte jak cvičit, kde začít, co pak a co potom. Jak se vyznat v tom velkém množství strojů, které se na nás hrnou ze všech stran jako velké kovové příšery. Přemýšlíte s jakou zátěží cvičit a další a další otázky se Vám hrnou hlavou? Úspěchem je už Vaše rozhodnutí zajít si zacvičit do fitka. Každé Fitness centrum by mělo mít k dispozici odborně vyškolený personál, který by Vám měl pomoci sestavit ideální cvičební plán, šitý právě na Vaše tělo.
Podmínky pro provozování fitness center jsou dosti náročné a jasně vytýčené. To je také ochrana spotřebitele služby, tedy nás cvičících. Speciální školení, které musí majitelé fitness center a také všichni cvičitelé a trenéři absolvovat by mělo minimalizovat poskytování nekvalitních služeb.
Nebojte se proto požádat personál posilovny o odbornou pomoc, pokud si nevíte s něčím rady. Není žádná hanba přiznat, že některý stroj neznáte nebo na něm neumíte cvičit. Nebudete určitě ani první ani poslední.
Obsluha fitness centra by Vás měla sama od sebe /tedy i bez požádání / seznámit se všemi stroji v posilovně, za předpokladu, že Vaše návštěva je zde první. Svědčí to zejména o kvalitě a správném přístupu personálu, protože i v této oblasti je veliká konkurence. Proto by se měli zaměstnanci posiloven ohánět a hýčkat své zákazníky. I v tomto oboru platí- spokojený zákazník se vrací rád.
Na rozkoukání při první návštěvě je dobré nikam nespěchat. Vše si v klidu vyzkoušejte a především nic nepřehánějte. Nemusíte hned cvičit jako o závod. Teprve se učíte a Vaše tělo potřebuje určitý čas k tomu, aby si na sportovní aktivitu zvyklo, zejména tehdy pokud bylo zvyklé jen zahálet.
Nejlepší je začít tím nejlehčím jako je jízda na rotopedu. Tělo se může na cvičení připravit a věřte, že i taková jízda dá Vašemu necvičenému tělu zabrat. Nejlepší je šlapat na rotopedu, pro zahřátí zhruba tak 5-10 min. To by měl být dostačující čas pro nastartování vašeho organismu. A potom můžete již začít objevovat ty záhadné stroje.
Nechte si klidně od personálu předvést jednotlivé cviky, mělo by to patřit ke standardům služeb. Sami si také před osobou, která vám cvik ukazuje cvik vyzkoušejte. Můžete tak ihned za tepla zjistit, zda neprovádíte cvičební úkon špatně. Je samozřejmostí u dobrého personálu fitness centra, Vás při chybném cvičení na tuto skutečnost upozornit.
Pokud věříte, že Vám to pomůže, nechte si nechat vypracovat cvičební plán. Tato služba je sice většinou za poplatek, může být doplněna i sestavením stravovacího režimu, proto se Vám může do budoucna tato investice vyplatit. Cvičit můžete také chodit s kamarádem nebo kamarádkou, kteří mají již zkušenosti v této oblasti a jistě Vám rádi pomohou. Mimochodem takovou kamarádku nebo kamaráda můžete objevit také v posilovně. Ve dvou se to lépe táhne.
A ještě jedna rada na závěr. V současnosti je velmi oblíbená varianta tzv. osobního trenéra. Některá fitness centra, zvláště ve větších okresních městech tuto službu poskytují. Jedná se o osoby, které Vám nejen sestavují a korigují Váš osobní cvičební plán, ale také na Vás během celé doby, kdy cvičíte dohlíží. Kontrolují tak, zda vykonáváte jednotlivé cviky správně a snaží se také ve cvičení motivovat, což pro Vás může být silnou psychologickou podporou. Trenéři se platí hodinově cca 200 Kč dle kvality trenéra. Není to tedy záležitost až tak levná. Podmínkou je jejich odborná kvalifikace – trenéra. Kvalifikaci by měl prokázat příslušnými doklady.
Trenéři jsou obvyklou součástí života mediálně známých lidí, zvláště/hereček, herců i zpěváků, kteří tvoří svůj vzhledový image právě pod jejich vedením. Věřte, že i lidé, kteří se nám stávají vzorem a jejichž vzhled před televizní obrazovku s tichou závistí obdivujeme, musí také propotit tričko v posilovně.
|