Káva je oblíbeným nápojem po celém světě. Je známa svými povzbudivými účinky na lidský organismus, proto je hojně vyhledávána lidmi v profesích manažerů, úředníků, řidičů, ale také sportovci. Je legalizovaným povzbuzovadlem a činí tak naše tělo čilejší a mozek je více v postřehu. Určitě to sami znáte, když se probudíte a připadáte si jako zmlácený pes – káva Vás postaví na nohy. Pro své účinky je vyhledávána lidmi, kteří hodně pracují. Nahrazují často odpočinek nesmyslným pitím velkého množství šálků kávy. Káva, ale odpočinek nenahradí a není také všezázračná. Dokáže únavu sice oddálit, ale to je vše. Sám kofein v ní obsažený, způsobuje zvýšenou močopudnost, čímž dochází k odvádění tekutin z těla a nesmíme tedy při konzumaci kávy zapomenout, že jeden šálek kávy musíme vykompenzovat dvěmi šálky vody.
V úměrném množství není káva nebezpečná, za předpokladu, že konzument netrpí nemocí ledvin nebo jiným zdravotním problémem, u kterého mu lékař pití kávy zakázal. 1-2 šálky kávy denně jsou zcela v normě. Pokud jich pijete, ale více je načase, aby jste se nad svým počínáním zamysleli a zjistili jeho důvod.
Manažeři pijí denně velké množství kávy, aniž by si byli této skutečnosti často vědomi. Při svých obchodních návštěvách je jim nabízena káva k občerstvení, takže za jeden svůj pracovní den mohou vypít i 4-5 šálků, dle množství klientů, které navštíví.
Káva povzbuzuje činnost mozku, zvyšuje krevní tlak a částečně napomáhá rychlejšímu odbourávání tuků. Proto je oblíbená u sportovců před závody nebo v odvětví kulturistiky před tréninkem. Povzbudí a zároveň urychlí spalování tuků. Toho lze využívat jen za předpokladu dobrého zdravotního stavu. Pro své močopudné účinky se využívá k částečnému odvodnění organismu a vypuzení tak z těla usazené tekutiny, které u některých osob mohou způsobovat otoky. Nesmíme však zapomínat, že tělo je z 80% tvořeno vodou, voda je životně důležitá, takže při větší konzumaci kávy musíme také doplňovat tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci organismu.
Lékaři doporučují pití kávy při sníženém krevním tlaku, za účelem jeho zvýšení. Za účinky kávy je zodpovědná látka v ní obsažená, totiž kofein. Diskuze o závislosti na pití kávy jsou téměř bezpředmětné. Káva sama o sobě zdraví neohrožuje. Musí se pít, ale s mírou. Závislost na kofeinu je sice možno vypěstovat u některých jedinců, ale odvykání je rozhodně jednoduší než v případě drog nebo alkoholu. Nelze tedy kávu označit za drogu.
Kávu by v žádném případě neměly pít těhotné ženy. Hlavně v počátcích těhotenství, stejně jako alkohol může způsobit samovolný potrat.
Na trhu je široká škála káv a nabídka kávy na nápojovém lístku se stala samozřejmostí všedního dne. Možno si vybrat kávu tureckou, překapávanou, presso, alžírskou, mocca nebo instantní. Káva je dnes společenským nápojem , který se pije nejen při setkání s přáteli, ale také v kavárnách. Rozšířenější je mezi dámskou populací, ale ani muži nedělají kávě špatné jméno. Po kávě se dá rychleji vystřízlivět. Pokud máte bolehlav a pořádnou „opičku“ zkuste vypít šálek kávového moku.
Káva je odsuzována jako špatný zlozvyk, zejména kvůli její spojitosti s kouřením. Mnoho žen má ve zvyku při konzumaci kávy si zároveň zapálit cigaretu.
Káva je lahodná nejen svou chutí, ale také svou typickou vůní. Pití kávy je rozšířeno také s konzumací sladkostí, ve formě nerůznějších moučníků. Možná v této spojitosti opravdu káva dobře chutná. K této kombinaci je vhodné přistupovat jen občas, aby jste si s časté konzumace dortíků nevypracovali obtloustlý břich.
Káva sama neobsahuje žádné kalorie . Není důvod se obávat, že konzumace kávy by vedla k tloušťce. Vzdejme tedy hold kávě, kterou lidé také častují všemožnými označeními- vžil se pojem dát si turka. Slabá káva je označována jako žbrunda nebo špinavá voda, silná káva naopak jako smrťák..
|