Před vstupem do sauny, ale i během pobytu v ní je potřeba dodržet několik základních pravidel. Tato pravidla nám dopomohou k příznivému otužovacímu efektu. Zásadně platí, že do sauny vstupují návštěvníci úplně nazí. Dnes už jsou sauny přizpůsobeny, jak dámské tak pánské klientele, to znamená že jsou načasovány zvlášť pro pány a zvlášť pro dámy, čímž se odbourává problematika vzájemného studu.
Saunování v plavkách je nejen neefektivní, ale dokonce i z hlediska dopadu na naše zdraví škodlivé. Vznikající pot, který odplavuje veškeré škodlivé toxiny z našeho těla nemá možnost plynule odcházet z těla, tak by se mohlo lehko stát, že by naší pokožku mohla překvapit alergická reakce v místech, která budou pokryta látkou.
Do sauny si bereme vlastní mýdlo, ručník a tekutiny, vodu nebo minerálku, které je nutno doplňovat, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Dobrým doplňkem je také lufová žínka, kterou si můžeme průběžně masírovat celé tělo a tak usnadnit odvod škodlivých látek z těla a zároveň odstranit odumřelou pokožku. Je to vlastně obdoba peelingu.
Před vstupem do sauny tělo omyjeme mýdlem, abychom zbavili pokožku povrchové špíny. Tak své tělo připravíme na následující otužování.
V sauně pobýváme max. po dobu 15 minut, záleží velmi na zkušenosti se saunováním. Pro začátečníky je rozhodně dostačujících 5 minut. Poté následuje ochlazení a to bud ve studené sprše nebo v bazénku se studenou vodou. Velmi vhodné je se po ochlazení zabalit do prostěradla a ulehnout na odpočívadlo k tomu určené.
Tělo tak může relaxovat a čerpat energii. Ochlazení, nejen že zvyšuje obranou schopnost organismu, ale zároveň blahodárně působí jako prevence proti celulitídě a křečovým žilám.
Maximální množství ohřevů v sauně je 4 krát dokola, během jedné hodiny. Delší doba pobytu v sauně se nedoporučuje, protože by potom měla na organismus nepříznivé účinky.
Pozor, přemíra saunování, může způsobit nejen dehydrataci, ale také přehřátí až mdloby.
Takže všeho s mírou a zdraví vám bude přáno.
|