Ze všech stran slyšíme, že bychom se měli racionálně stravovat, protože to je hlavní úspěch, udržení si ideální postavy a zdraví. Jenže, co to vlastně znamená to racionální stravování. Skrývá se za tímto divně se tvářícím pojmem odvětví vegetariánství nebo jiný stravovací směr? Je např. racionální stravování dělená strava nebo varianta diety podle Lenky Kořínkové?
Stravovacích směrů existuje opravdu široká škála a člověk hloubající, který se snaží nalézt pro své tělo ten nejlepší stravovací návyk často vyzkouší vše možné i nemožné. Většinou pak stojí na úplném začátku, před rozhodnutím co tedy je opravdu nejlepší. Bohužel často se zničeným žaludkem, pochroumanou psychikou a na vážkách jaký směr definitivně zvolit.
Vyzkoušet lze opravdu mnoho. Počínaje vegetariánstvím přes makrobiotiku a různé diety, jež se přenášejí z generace žen na generaci v ústním podání. Původní záměr je určitě jen s těmi nejlepšími úmysly. Mnohdy, ale ženy zapomínají, že každý směr je něčím specifický. Tato specializace je skrytým vodítkem pro tu kterou ženu. Nelze říci, že nejlepší je např. dělená strava nebo strava podle krevních skupin.
Na někoho prostě působí kladně, ale na jiného ne. Někdy se může jednat pouze o tzv. placebo efekt. Jde tedy pouze o psychiku. Jsme–li totiž v pohodě jíme méně a zdravěji, aniž bychom si to uvědomovali. Když budeme věřit, že dělená strava nám pomůže, může tomu opravdu tak být.
Všeobecné označení racionálního stravování, neskrývá žádný výživový směr. Jedná se pouze o definici tzv. stravování lehkého, které by mělo tělu dodat všechny potřebné vitamíny, bílkoviny, stopové prvky a esenciální aminokyseliny, které člověk pro zdárný vývoj organismu potřebuje. Racionální můžeme chápat jako přírodní formu stavování. Tedy co nejbližší přírodě – neznamená to však vegetariánství. Kdo se stavuje přírodně, ten se snaží dodávat svému tělo ty nejkvalitnější potraviny. To jsou potraviny, které tělo jednoduše zpracuje, aniž by přetěžovalo svůj zažívací trakt.
|