Lidé vnímají barvy mimo čině, svým zrakovým orgánem – očima. Přesto mozek přijímá tyto podněty s velkou pečlivostí a dokáže barvy rozlišovat a svými neurony pak na základě působení barev vysílat „citové prožitky“ – tedy vyvolat určitou reakci organismu. Barvy, kterými se obklopujeme na nás jistě působí. Mohou nás uvolnit, rozveselit, rozesmutnět nebo vyvolat u nás určité chování jako např. rudá barva, která umí rozzuřit býka. Barvy dělíme na teplé tony a studené tony. Teplý tón vyvolává pocit tepla a studený naopak chladna.
Podle tonu barev bychom měli slaďovat místnosti podle účelu, ke kterému by nám měly sloužit. Do kuchyně patří barva, která vyvolává chuť k jídlu, do ložnice zase barva uklidňující, abychom mohli dobře spát. Lidé chápou design pokojů v kterých se pohybují spíše s estetického pohledu než z pohledu účelu, ke kterému slouží. Když dokážeme využít účinků barev, můžeme si lépe odpočinout nebo podpořit své pracovní výkony.
V západních zemích dokáží tohoto plusového efektu barev využívat např. podnikatelé, ti si nechávají vypracovat takový návrh barevného provedení kanceláře, aby barva stimulovala zaměstnance k co největšímu výkonu.
Barva, ale dokáže mnohem více. Umí vypovědět mnoho věcí o osobě, která jí nosí na sobě promítnutou do oblečení. Černá např. značí osoby plaché, které mají často sklon k pocitům smutku, jsou společensky většinou uzavření. Přesto je také černá barva považována společně s rudě červenou za velmi sexy. Bílá barva je barvou něžnosti a čistoty. Modrá naopak o svém nositeli vypovídá, že je velmi citlivý.
Každý preferuje jiné barvy a záleží víceméně na vkusu každého z nás. Barvy by měly jako celek ladit, protože svou správnou kombinací mohou u druhé osoby o nás říci mnoho věcí dříve než začneme mluvit.
Dnes je velmi moderní nauka o barevné typologii. Dle rozdělení na čtvero ročních období se určují ty které barvy ke konkrétní osobě. A to nejen v oblasti oblékání, ale také doplňků a celkové vizáže /líčení apod./. Za příplatek Vám dokonce vyhotoví přesný vzorník barev, podle kterého se můžete orientovat při nákupu oblečení v obchodě. Cílem je snaha vytvořit dokonalou image Vaší osoby.
Jestli to opravdu funguje? Tak to Vám nepovím. Člověk by měl dát hlavně na své estetické cítění. Taková barva, která se Vám líbí se Vám bude i dobře, příjemně nosit. Zkuste experimentovat. Fantazii se meze nekladou. Pak určitě objevíte sami co Vám nejvíce sluší.
|