Když je dítě malé, rodiče u něj mohou stravovací návyky snáze ovlivňovat. Již od dětství je maminka ta první, která připravuje dítěti jídlo a seznamuje ho s chutěmi potravin. Jak dítě roste je ovlivňováno ve svých stravovacích zvyklostech, nejen rodinou a jim nejbližšími, ale také společností. Dítě začne navštěvovat školu a tak přicházejí na řadu školní jídelny. Rychle vnímá a učí se od svých kamarádů. Může tak snáze sklouznout do špatných návyků v této oblasti. Školní jídelny ve většině případů nabízí polévku a výběr ze dvou hlavních jídel. Děti vybírají podle svých chutí často jídla sladká nebo málo nutričně vyvážená.
Samozřejmě, že existují normy na školní stravování, které musí být dodrženy, ale přesto stravování ve školních jídelnách není zrovna ideální. Jídelníčky jsou sestavovány s opakováním se v pravidelných intervalech. To lze lehko vypozorovat, pokud ukořistíte jídelní lístek a zhruba tak po čtrnácti dnech je porovnáte. Intervaly jsou různé, záleží na konkrétním zařízení.
Ve velkém rozsahu je v obědvání ve školních jídelnách nedostatek v přísunu ovoce a zeleniny. Vitamíny v ovoci a vláknina v zelenině je pro zdravý růst dětí velmi důležitá. Sem tam se setkáváme s jedním kouskem ovoce místo zákusku nebo se zeleninovým salátem. Zálivky v těchto salátech jsou nejen tučné, ale obsahují mnoho konzervačních látek, takže kladná hodnota zeleniny se vytrácí.
Jídelna je prostě jídelna a je pochopitelné, že rodiče nemohou kontrolovat z jakých potravin se jídlo připravuje. Zda je maso libové, omáčky lehčí např. zeleninové a dostatečný přísun čerstvého ovoce a zeleniny.
V zahraničí je obvyklé stravování v domácím prostředí. To je pochopitelné, protože systém a mentalita lidí to dovoluje na rozdíl od podmínek v Čechách. Je to nejen o finančních prostředcích, ale také o času a životním stylu. Málokterá žena si může dovolit, být doma a vařit dětem, většinou je tak pracovně vytížená, že se každodenně uchyluje ke koupi polotovarů, které pak rychlým způsobem upraví k večeři. V porovnání ceny za obědy v jídelně a v případě individuálního, domácího vaření je také značný rozdíl, samozřejmě ve prospěch školních zařízení.
Záleží hodně na výchově rodičů jakým způsobem se postaví k otázkám stravování svých potomků. Již postupné vysvětlování stravovacích návyků u dětí v dětství, může ochránit od rizika obezity. Zvyšují se nejen procenta obézních lidí v řadách dospěláků, ale také v řadách dětí. Měli bychom tedy děti naučit takovým návykům, aby si ve školách dokázali alespoň vybírat zdravější jídlo ze dvou nabízených. Je to dobrý krok, jak je ochránit od problémů s obezitou, které by je mohly v dospělosti potkat.
Již v ranném věku bychom měli korigovat výběr potravin, které děti konzumují. Rostou a potřebují mnoho energie, dětský organismus rychle spaluje, proto děti nemusí přibírat na váze, když spořádají mnoho sladkostí. Jsou živé a aktivní, čímž přebývající energii spálí. Čím více, ale člověk stárne, tím se metabolismus spalování zpomaluje. Hlavně ženy pociťují, že rok od roku mají tendenci rychleji přibírat na váze. Na to je potřeba se zavčas připravit. Do dvaceti let nám tělo hodně odpustí, ale potom se o něj musíme začít více starat. Starých zlozvyků se člověk těžko i bolestně zbavuje, proto je lepší si je vůbec nevytvářet.
Neznamená to dětem zakazovat sladkosti. Mohli by se totiž cítit od jiných dětí znevýhodněni nebo diskriminovány. Sladkost by měla být pouze jako pamlsek za odměnu. Měla by následovat po vyváženém denním jídle. Nikoliv jako hlavní zdroj energie. Nemělo by dojít také k zahrnování dětí přemírou sladkostí a tučných pochutin jako jsou chipsy a jiné sladké variace pečiva. Dítě, které má hromadu sladkostí nemusí umět s touto hromadou hospodařit a sní tak velké množství nezdravých potravin najednou. To se může stát spouštěcím faktorem u dívek, které mají nějaké problémy nebo nedokáží říci svým chuťovým buňkám dost a konzumují tak velké množství sladkostí.
Nehledě nato, že můžeme u dítěte vyvolat hypoglykémii, způsobenou náhlým vzrůstem hladiny cukrů v těle a tak vypuzením velkého množství inzulínu. Naučme nejdříve své děti co je pro ně dobré jíst a vysvětleme, že sušenky a bonbony jsou pouze laskominky pro občasné mlsání, ale nepatří do každodenního stravování, a už vůbec nenahrazují oběd nebo večeři.
V blízkosti škol se nacházejí velmi často cukrárny nebo obchody s potravinami. Děti tak mohou mezi přestávkami nebo po škole kupovat jídlo v těchto obchodech. Často pak potkáváme děti s chipsami nebo sladkostmi. Je dnes běžné, že děti dostávají peníze ve formě kapesného a to již ve velmi útlém věku. Měli by ale své kapesné využít ve svůj prospěch. Nelze zabránit tomu co si dítě za peníze koupí, ale lze to alespoň trošinku ovlivnit jejich výchovou.
V létě, sem tam zmrzlina neuškodí, ale každodenní pojídání sladkostí je nejen hrozbou ve formě náběhu na možné problémy s nadváhou, ale neprospěje ani jejich zoubkům.
Rozhodně Vás nechceme děsit, jen není špatné, občas si zjistit co Vaše děti jedí a také není od věci se jich často ptát, zda jim v jídelně chutnalo a co jedli.
|