Ano, opravdu není nikdy pozdě a nikdy brzy. Cvičit může člověk od útlého dětství až do stařeckého věku. Čím dříve se cvičením začnete, tím se pro Vás rychleji stane přínosem do života, ale také součástí vašeho života. Přijde Vám úplně normální, že dvakrát nebo třikrát týdně budete cvičit. Stačí si jen navyknout na určitý systém. Jakmile ho budete mít dostatečně zažitý, máte vyhráno. Malé děti si rychleji zvykají na nové věci. Pokud patříte mezi ty šťastlivce, které rodiče do sportu nutili již v dětství, nedělá Vám sportování sebemenší problémy ani nyní v dospělosti. Málo lidí si, ale správný postoj k cvičení odnese již z dětství.
Docela často je znám spíše odpor ke sportu pramenící z nevhodného přístupu. Stačí špatný tělocvikář, který děti méně tělesně zdatné, před druhými spolužáky zesměšní a problém je hned na světě.
Mladé ženy se k cvičení uchylují nejčastěji z důvodů touhy po pěkné postavě. Mají již určitý konkrétní cíl. Chtějí zhubnout, zploštit bříško, zmenšit objem stehen, prostě vypadat co nejvíce sexy. Jako druhá vlna, kdy se žena rozhodne začít sportovat je období po těhotenství. Cílem je shodit přebytečná kila, která po mateřství zůstala.
Každý věk a období ženského života nese jiné cíle, jiné motivace k sportovní aktivitě. V letech plné zralosti začínáme mít zdravotní problémy, takže někdo je dokonce nucen začít cvičit na popud lékaře. Kila navíc jsou na obtíž zejména u diabetiků, kardiaků a obézních lidí v pokročilém věku. Obézní část obyvatelstva je totiž náchylná k nejrůznějším „civilizačním nemocem, například; infarkt myokardu, diabetes, otékání končetin, kornatění tepen atd..
Výčet důvodů proč začít se svou tělesnou schránkou něco dělat pomocí sportu by mohl být nekonečný. Při volbě sportovní aktivity musí každý přihlédnout nejen k svému zdravotnímu stavu a věku, ale také ke skutečnosti, jestli někdy sportoval nebo nikoliv.
Netrénovaný člověk se velmi výrazně liší od člověka na sport zvyklého. Čtyřicetiletá žena, která nikdy aktivně nesportovala nemůže skočit do cvičení rovnou po hlavě jako žena dvacetiletá nebo čtyřicátnice, kterou sport provázel celý život. To se pak musí pomalu, krůček za krůčkem.
V pokročilém věku je vhodné tzv. zdravotní cvičení. Lehčí cviky na podložce nebo cviky protahovací. Cílem je udržet dobrou funkčnost tělesných orgánů, ale také podpořit pevnost kostí. Ty nejvíce trpí nejen nedostatkem vápníků, ale také tím, že se nezpevňují aktivním pohybem. Důsledkem je pak častý výskyt onemocnění zvaného osteroporoza nebo-li odvápnění kostí. Není to bohužel jen problém starých lidí, ale často také mladých žen. Dá se mu však velmi dobře předcházet.
Vedle zdravotního cvičení mohou starší lidé upevňovat své zdraví relaxačními metodami. Mezi ně patří také jóga, která v poslední době zaznamenala veliký nárůst popularity.
Cvičit lze tedy opravdu kdykoliv bez ohledu na svůj věk. Důležitá je psychická pohoda a dobrý pocit z aktivního pohybu. Pak už nezáleží zda budete jezdit na kole, skákat při aerobiku, posilovat ve fitku nebo vyrazíte na pěkný výšlap do hor.
Hodně pohybu a sluníčka Vám přeje redakce – Fitnessky.
|