Ranní vstávání by mělo být příjemným začátkem dne, ať už musíme za pracovními povinnostmi nebo máme právě den volna. Šálek čaje je u většiny lidí stále častěji prvním nápojem, který vypijí po probuzení. Dokonce se stává více populárním než káva. A není se čemu divit. Čaj dokáže ráno s tělem úplné zázraky. Výběr čajů je dnes na trhu velmi široký. Už nemusíme pít jenom černé čaje- klasický Ceylonský nebo Indický čaj, jak tomu bylo po léta zvykem.
Zelené čaje, ovocné čaje i čaje exotické se usídlily v domácnostech českých rodin. Čaj narozdíl od kávy je vhodný i pro děti. Nastartovat nový den nad hrníčkem čaje připraví právě probuzený organismus na pracovní činnost.Hodně lidí bude tvrdit, že káva je tisíckrát lepší, protože se člověk za pomoci kofeinu v ní obsaženém do nového dne probere a v případě proflámovaného večera mu káva dopomůže dobelhat se do práce a hladce pracovním dnem proplout.
Je pravda, že kofein obsažený v kávě má stimulační účinky. Nabudí tedy organismus a tělo tak snáze zvládá pracovní činnost i po bezesné noci nebo noci strávené s přáteli až do ranních hodin, ale i nadmíra kofeinu je pro tělo škodlivá. Káva odvádí z těla potřebnou vodu. Odvodňuje tedy a ve velkém množství v letním období může způsobit i značnou dehydrataci organismu, aniž bychom si to uvědomili.Nadměrné pití kávy je viditelné u starších žen, které musí více dbát o svůj vzhled, aby se ubránily neodvratnému tlukotu biologických hodin, neodvratnému stárnutí pokožky. Káva tím, že odvádí z těla vodu a neumožňuje tak odvod škodlivých látek v těle, nýbrž naopak způsobuje jejich usazování. To se projeví na nezdravém vzhledu pokožky. Nejpatrněji je to vidět v obličeji, ale také v oblasti stehen. Nedostatek pitného režimu a nadbytek konzumace kávy může zčásti za problém zvaný celullitida. Pomerančová kůže nevzniká sice jen z nešvaru v nadbytečné oblibě kávy, svůj podíl má na ní také nedostatečný pohyb, nadváha, špatná skladba jídelníčku a v poslední řadě také genetické dispozice. Přesto se s ní dá dosti obstojně bojovat.
Čaj je dar od Boha, jak říkají Japonci, kteří ví o čaji a jeho zázračných účincích své. V každé japonské rodině Vás zaručeně pohostí šálkem výtečného čaje. Čajové lístky se používají do kosmetických prostředků, nejrůznějších krémů, šamponů i sprchových gelů. Jejich užití má své opodstatnění v hojivých a léčivých účincích čajových lístků.
Snad nejvíce uznávaným v kosmetické oblasti je čaj zelený. Je také výborným nápojem, který pročistí organismus a je také hodnotný pro vysoký obsah vitamínu C. Zelený čaj jako jeden z mála čajů je chutným nápojem v teplé i studené formě. Čaje můžeme různě dochucovat. Sladí se medem, cukrem. Přilévá se mléko nebo za zimního počasí rum. Muži si oblíbili grog, jako vzpružák po příchodu ze zasněžených ulic, když venku mrzne až praští.
Rituál v pití čaje má velmi bohatou tradici. Pokud byste se chtěli stát znalci tohoto lahodného moku, museli by jste se smířit se skutečností, že většina čajů se pije neslazených nebo jinak neochucených. Jen tak lze vychutnat jeho pravou přírodní chuť. Proto také Číňané a Japonci čaje nijak nepřislazují. Ochucování čaje zdomácnělo až s jeho dovozem do vyspělých zemí a následným přizpůsobováním obyvatel. Ti vlastně čaj postupně ovlivňovali a konzumaci uzpůsobili až do dnešní "barbarské podoby".
Málo lidí dnes tuší jaká hodnota se v čajových listech skrývá. Nově vznikající specializované obchody s čaji a kulturní místo pro konzumaci čajů tzv. "čajovny", které po revoluci začaly i v Čechách pomalu vznikat znovu vracejí čajům jejich původní tvář. To je dobře, protože i češi mohou poznat zázrak jménem čaj v jeho původní podobě, kterou donedávna oceňovali jen národy, kde pití čaje je více než jen národní tradicí. Všimněte si také, že v čajovnách Vám nepřinesou vybraní čaj oslazený, tedy až na výjimky jako je např. čaj Yogi, ale ani zde to nelze tvrdit jednoznačně, protože Yogi, pokud si všimnete na čajovém lístku je označován jako "čaj nečaj", takže to vlastně tak úplně čaj není.
|