Každý národ má své vlastní kuchařské speciality, které jsou pro ten, který stát specifické. Je známo, že pasta, špagety a pizza pochází z Itálie. Japonsko se proslavilo rýžovými závitky a sushi. Amerika vyhrála v oblasti největšího obyvatelstva s nadváhou svými hamburgery a párky v rohlíku. Češi nedají dopustit na knedlo, vepřo, zelo.
Víte, ale jaké speciality očekávat od španělských národů. Španělsko je známo středomořskou kuchyní. Ve velkém množství se zde využívá olivový olej, zelenina a produkty moře jako jsou mušle, kraby, krevety. Španělská jídla dobře chutnají a splňují všechny požadavky pro zdravé stravování. Nejznámějším a nejvíce objednávaným španělským, alkoholickým nápojem je Sangria. Určitě musíte tento nápoj ochutnat, pokud zavítáte do Španělska nebo na některý ze španělských ostrovů. Sangia je vyráběna z červeného vína. Servíruje se s čerstvými kousky ovoce a ledem. Existuje však i varianta se šampaňským. Buďte při konzumaci opatrní. Nezdá se to, ale je to celkem silný, alkoholický nápoj, který rychle stoupá do hlavy. Obzvláště pak v cizině na sluníčku.
O kanárských ostrovech toho bylo již mnoho napsáno, ale málokdo z lidí, kteří je nenavštívili tuší co od kanárské kuchyně očekávat. Rajčata, brambory a ovoce jsou hlavní plodiny , které se na kanárech pěstují. Ryby nesmí chybět na žádném kanárském jídelníčku. Specialitou je tuňák, se kterým se setkáte v nejrůznějších jeho podobách. Upravuje se na nejrůznější způsoby. V Čechách známe pouze tuňáka z plechovky. To ale není moc kvalitní tuňák.Zde se upravují čerství tuňáci , kteří se dusí nebo grilují na zelenině. Kusy tuňáka se také připravují jako studený salát se zeleninou a kvalitním olivovým olejem. Jako delikatesa nesmí chybět olivy. Další ryze kanárskou specialitou jsou malé brambůrky vařené ve slané vodě. Místní je nazývají papayas. Od slané vody získají originální chuť. Servírují se nejčastěji s další kanárskou specialitou, kterou jsou dvě omáčky. Jedna má červenou barvu a druhá zelenou. Zelená omáčka je tvořena česnekem smíchaným s olivovým olejem a specielním kořením. Červená omáčka se nazývá mojo. Její hlavní součást tvoří chilli papričky a je poněkud pikantnější. Kanářané s těmito dvěma omáčkami vystačí nejen na brambory, ale také s nimi přelévají ryby.
Kanářané jsou vyhlášeni svými mlsnými jazýčky. Milují sladkosti. V hojnosti pečou a vyrábí nejrůznější sladké laskominy. Za zmínku určitě stojí vaječný dort. Korpus se peče z vajíček a vypadá podobně jako naše české svitky. Po upečení se namáčí v karamelové omáčce. Nejvíce pěstovaná plodina na ostrově – banány se upravují na několik způsobů. Vaří se nebo flambují. Flambované banány se poté namáčejí do nakyslé , citrónové omáčky. Z banánů se vyrábí likér, který pijí v největší míře ženy. Pokud zavítáte na kanárské ostrovy, nenechte si ujít ochutnávku tohoto likéru. Hodí se také jako pěkný dárek z dovolené.
Máte rádi polévky? Ani v tomto případě vás nezklamu. Na kanárech se nejvíce vaří dvě a to rybí polévka a zeleninová polévka. Ani o jedné se nedá říci, že by byla šizená. Ingredience jsou přírodní a chutnají obě chutnají skvěle. Oproti českým polévkám jsou hodně zahušťované. V zeleninové zeleninu opravdu nemusíte hledat. Lžíce v ní stojí.
Paella je dalším jídlem. Avšak nejen kanárské ostrovy, ale také Španělsko se může chlubit tímto národním jídlem. Připravuje se z rýže , zeleniny, různých druhů uzenin , ryb nebo mořských plodů. Dala by se přirovnat k českému rizotu. Jste fanatici do džemů a marmelád? Tak i vaše chuťové buňky si zde přijdou na své. Mohu doporučit fíkovou marmeládu. Všechny džemy a marmelády jsou vyrobeny z přírodních produktů, které poskytuje zemědělství na ostrově. Je zde vcelku slušně rozvinut potravinářský průmysl.
Lidé na ostrově nejedí ve stejnou dobu , jak jsme zvyklí my evropané. Snídají a večeří v daleko pozdějších hodinách. Jejich večeře jsou jakýmsi rituálním obřadem. Jedí dlouhou dobu a pozdě večer. Není nic neobvyklého večeře po desáté hodině večerní. Místní žijí trochu jiným životem , a od toho se také doba jídla odvíjí. Vstávají daleko později. Jejich pracovní doba začíná až kolem 10.00 hod dopolední. Velice rádi dodržují přestávky na polední pauzu, tzv. siesty. Ta se koná od 13.00hod do 17.00 až 18.00 hod večerní. Během siesty tráví volný čas doma nebo se zajdou opalovat na pláž. Zkrátka si s pracovní dobou nijak hlavu nelámou. Jsou tak více v pohodě než věčně uhonění evropané. Je to také na jejich přístupu znát. Jsou hodně usměvavý a příjemně se s nimi komunikuje.
Kanářané začínají naplno žít až večer. Dlouho do večerních hodin jsou otevřeny malé obchůdky, butiky a galerie. Vše je uzpůsobeno turistům, kteří si mohou užít naplno nočního života. Velké supermarkety nazývané zde supermercado jsou otevřeny i přes poledne a úderem 20.00 hod se zavírají. Pak si můžete potraviny nakoupit jen ve večerkách. Ty mají sice otevřeno dlouho do noci, ale výběr je zde podstatně menší a cena pochopitelně vyšší.
Kanárská kuchyně má dobré jídlo, které navíc vyhovuje zásadám zdravého stravování. Je to lehká strava, která je balzámem pro žaludek. Žaludek ji dobře zpracovává. Lidé by si z takového stravování měli vzít příklad a více jíst potraviny, které se běžně konzumují v jižních zemích.
|