Cvičení pokud je prováděno špatným způsobem nám může přichystat nejedno nemilé překvapení. Nyní se budeme zabývat rizikem celkového vyčerpání organismu.
Celkové vyčerpání organismu: může nastat tehdy pokud neodhadneme své síly a cvičíme přes své tělesné dispozice. Nedoplňujeme potřebné látky, vodu a minerály, energii. Je to stav velmi nebezpečný, protože může způsobit až upadnutí do mdlob. Ženy nejčastěji podceňují správné zásobování těla tekutinami. Bez pití to prostě nejde. Je tisíckrát lepší během cvičení několikrát odbíhat na toaletu, než se potom do zrcadla dívat na vyschlou pokožku a scvrklý obličej, na něm je totiž nedostatek tekutin, který přetrvává delší dobu patřičně vidět. Prostě cítit se jako vyschlá švestka je úplně zbytečné. Při cvičení pijeme neslazené nápoje, méně vhodná je minerálka a nejčastěji se používají sportovní nápoje, které jsou k dostání v mnoha příchutích a navíc mohou tělu v rychlé formě dodat přesné množství sacharidů a minerálů. Při pocení v posilovně nebo jakémkoliv jiném sportu dochází v potu k méně či více vyplavování minerálních látek, záleží na typu sportu v posilovně to může být méně a naopak při cyklistice nebo běhu více. Někdo používá na povzbuzení organismu před tréninkem kávu. Pozor na její močopudné vlastnosti. Říká se, že jeden šálek kávy je nutno doplnit následně dvěma sklenicemi vody, aby byl stav v těle zase vyrovnaný.
Pokud neodhadneme své energetické rezervy nastává situace úplně stejná – to je vyčerpání organismu. Nikdy nechoďte na trénink hladová. Je to mylná domněnka, že organismus využije tukové rezervy a nám se snáze zhubne. Tělo čerpá nejdříve ze sacharidů a po té až z tuků, je nutno mít určité sacharidové zásoby, protože sacharidy /cukry/ jsou nejdůležitějším zdrojem energie. Takže určitě není na škodu dát si tak dvě hodinky až hodinku dle komplikovanosti stravitelnosti porci sacharidů např. ve formě rýžového nákypu nebo zeleninového rizota. Organismus tak bude mít dostatek energie na delší kvalitní trénink.
Totální vyčerpání nastává také v situaci, kdy se zkombinuje dohromady příliš dlouhé cvičení, nedostatek stravy a dehydratace organismu. Nikdy nesportujte pokud děláte tzv. očistné nebo postní dny. Organismus je tímto stavem už zatížen sám o sobě. Cítíte se v důsledku sníženého příjmu energie a pročišťování organismu od škodlivin značně oslabeni. Takže snaha o nějaký sportovní výkon by vám určitě nepřidala.
|