V posilovně je samozřejmostí pult s občerstvením nazývaný běžně „barem“. Nebojte se alkoholické nápoje zde nenaleznete.. Místo alkoholu vás z poliček přivítají různé suplementy /potravní doplňky /, které slouží jako podpora výkonu pro sportovce, nebo jako regenerační doplňky po výkonu. Široký výběr nápojů, by měl být přímo samozřejmostí. My Vás teď seznámíme s nejběžnějšími nápoji a potravinovými doplňky, se kterými se v posilovně můžete nejčastěji setkat. Zároveň Vám pomůžeme alespoň částečně se v tomto výběru zorientovat. Hlavním výběrem při volbě potravinových doplňků hraje skutečnost, čeho chcete dosáhnout. Rozdíl je v cíli, kdy chcete nabrat svalovou hmotu, zda zrovna rýsujete nebo potřebujete jenom zhubnout. Rozhodujícím při volbě je také skutečnost jste-li ženou nebo mužem.
Pokud posilujete pouze rekreačně, pro lepší pocit a kondičku není zapotřebí používat příliš potravinových doplňků. Všeho s mírou, zní známe přísloví. A něco pravdy na něm bude. Váš pitný režim při jakémkoliv sportu je však opravdu důležitý. Dehydratace zapříčiněna nedostatkem tekutin je dosti častým jevem u začínajících sportovců. Mnoho sportovců, a platí to snad nejvíce právě o ženách, se dopouští začátečnické chyby, že pijí při sportování velmi málo tekutin a tím nestačí pokrýt jejich spotřebu. Pokud vydáváme energii, potíme se a tím odvádíme vodu z těla společně s některými minerály. Tělo pak trpí dehydratací, což není pro organismus dobré a trpí tím také naše pokožka, které chybí hydratace. Pokud na delší dobu při výkonu omezíme tekutiny, může to vést až k dehydrataci, která může vyústit v malátnost, pokles výkonnosti a nakonec v mdloby. Platí jedno pravidlo, pít musíte ještě dříve než pocítíte žízeň. Pocit žízně při výkonu může být utlumen, a tak nám tělo nemusí dávat tento signál najevo. Signál se objeví až ve chvíli, kdy tělo trpí menší dehydratací a to už není dobré. Dehydrataci bychom měli předcházet. Doporučuji při sportu pít preventivně 2 dcl tekutin po 15 minutách, to platí zejména při vytrvalostním typu sportu jako je aerobní cvičení - jízda na rotopedu, běh, cyklistika.
Jakou však zvolit volbu vhodného nápoje? Pokud je cvičební trénink jenom mírně intenzivní, je dostačující doplňovat tekutiny vodou nebo minerálními vodami. Dalo by se říci, že vhodnější jsou tekutiny bez bublinek a to hned ze dvou důvodů. Voda sycená tolik neuhasí žízeň a navíc bublinky mohou zapříčinit svalové křeče. Svalovým křečím lze také předcházet dostatkem minerálů zejména hořčíku. Pro vysvětlení, svalové křeče nastávají stažením svalů při posilovacím výkonu, tehdy pokud má tělo nedostatek minerálů.
Cvičíte-li delší dobu při těžké intenzitě tréninku, je dobré zároveň s tekutinami doplňovat i minerály ! Lepší varianta než jsou různé minerální vody jsou isotonické nápoje- v posilovně běžně dostupné. Lze si je také připravit doma smícháním práškové formy s vodou. Na trhu jsem se setkala s příchutí citronu, pomeranče, broskve, ale i jahody či čokolády, prostě příchutí je mnoho. Isotonické nápoje obsahují lehce stravitelné sacharidy, čímž neustále doplňují energii do svalů /čili zajišťují glykogen/, který je důležitý pro možnost delšího sportovního výkonu. Když glykogen ve svalech a játrech klesne v důsledku vyčerpání, klesá i sportovní výkon, tím je znemožněno ve sportu pokračovat nebo se to projeví na kvalitě výkonu, který klesá. Pomocí isotonického nápoje lze této skutečnosti předejít.Na podporu výkonů existují i potravinové suplementy, o kterých se zmíním v další kapitole, jelikož jejich použití má mnoho možností.
Stále se polemizuje, zda je pro muže vhodné jedno pivo ihned po výkonu nebo nikoliv. Ať si to každý vyzkouší sám. Nelze s určitostí přitakat ani jedné názorové straně. Nicméně mnoho sportovců se vyjadřuje v tom směru, že je to pro sportovce v takto omezeném množství /pouze jedno pivo/ přínosem, protože z většiny složek obsahuje pivo 3/4 sacharidů, dále bílkoviny a potřebné minerály, které doplní jejich ztráty po výkonu. Nevýhodou je ovšem obsah alkoholu, proto pokud se rozhodnete pro pivo, rozhodně vyčkejte, než se vydáte dále. Je dobré také vědět, že odbourání 12° piva trvá u muže, pokud není moc vyčerpán sportem zhruba 2 hodiny.
Vhodné je také zvážit se před a po výkonu. Váhový rozdíl nutno po cvičení vyrovnat tekutinami, nejlépe pitnou vodou. Někteří jedinci mohou při výkonu ztratit ne zrovna zanedbatelné množství tekutin. Správným doplněním si mohou zajistit kvalitní účinnost svého výkonu pro blaho svého těla.
|