Fitnesska.cz
  Fitnesska.cz » Seznam-oddělení » Sportování » O sportu i cvičení » Můj účet   
Seznam
Překlady
Czech English Deutsch
Rychlé hledání
 
Napiš co hledáš, nebo použij:
Podrobné hledání
Reklama
Cindy Elsliger
Nové články dále
Nechala by jste si vylepšit postavu ?
Nechala by jste si vylepšit postavu ?
Informace
Napiš nám
Tepová frekvence a cvičení.

Víte jakou tepovou frekvenci máte mít při cvičení ? Není to nic těžkého, velmi jednoduše si ji můžete podle následujících pravidel určit sami. Celý článek pojmeme trochu laicky, aby nebylo těžké jej pochopit i vyznat se v něm, takže pokud již o této problematice hodně víte, neodsuzujte jej.

Při cvičení je důležité dodržovat i správnou tepovou frekvenci . A to z jednoho prostého důvodu, tuky se spalují při určitém rozpětí tepové frekvence, kdežto pokud tuto mez překročíte, tak již nedochází k spalování tuků, ale tělo využívá rychlé zdroje energie ( např. cukry ) Nebo je tepová frekvence již blízká svému maximu a zde již dochází k takovému jevu, že tělo pracuje na kyslíkový dluh. Ale to se vám v posilovně může stát v případě, kdy pojedete ze všech sil třeba na rotopedu.

Takže jistě víte, že musíte dodržovat určité rozpětí tepové frekvence. Většina rotopedů jí i měří, ale jak se dozvědět v jakém pásmu se máte pohybovat ?

Přesné změření vašeho tepu aerobního i anaerobního prahu vám může změřit sportovní lékař, při zátěžovém testu. Zde je výhoda, že zjistíte i vaši spotřebu kyslíku při zátěži a váš maximální výkon ve watech. Vypadá to možná komplikovaně, ale pokud jste ještě na takovém vyšetření nebyli jedná se v podstatě o to, že pojedete na rotopedu a při tom vám budou měřit EKG ( jedná se o přesnější měření činnosti srdce, než jsou běžné měřiče tepu ) a k tom vám bude nastavení zátěž na rotopedu měnit doktor ze svého počítače. Sám Vám řekne jak rychle máte šlapat a při určité zátěži vás nechá dýchat přes aparát, který změří kolik kyslíku potřebujete k tomuto výkonu. Na tomto vyšetření je dobré i to, že se dovíte svoji maximální tepovou frekvenci, i klidovou ( tu pokud nemáte svůj měřič tepu si jen těžko změříte ). Tato služba je sice placená, ale suma není horentní a jednou za rok se vyplatí ty dvě, nebo tři stovky zaplatit. Nehledě na to, že můžete tyto výkony později porovnávat.

Pokud se vám k lékaři nechce, tak si můžete maximální tepovou frekvenci přibližně vypočítat. Stačí od čísla 220 odečíst váš věk.

A nyní k samotné tepové frekvenci při sportu. Vše se řídí vašim věkem, skutečností jak často sportujete a čeho chcete dosáhnout ( odbourávat tuk nebo formovat svaly, zlepšit vytrvalost).

Nízká intenzita

Pro začátečníky a starší osoby nebo jedince s vysokou nadváhou je vhodná hodnota tepové frekvence mezi 50 a 60% maximální tepové frekvence. Je přínosem i pro dlouhodobě neaktivní jedince, kteří tak jsou schopni cvičit dostatečně dlouhou dobu .

Střední intenzita

Pokud již cvičíte a máte lepší formu měli byste si tepovou frekvenci udržovat v rozmezí 60 - 70% maximální tepové frekvence. Zde totiž dochází k ideálnímu posilování svalů s maximálním odbouráváním tuků. Toto je to pravé rozmezí !

Vyšší intenzita

Zde dochází k rozvoji vytrvalosti i posilování svalů. Ze svalů se spalují především zásoby glykogenu a tuky pouze v menší míře. To znamená, že pokud chcete snížit svoji hmotnost, pracujte raději v zóně pro regulaci hmotnosti. Naproti tomu, ale dochází k optimálnímu zatěžování srdečního a plicního systému. Pro začátečníky je takové cvičení nevhodné, neboť je příliš intenzivní.

Vysoká intenzita

Zvyšování výkonnosti: Tato zóna je určena pouze pro ty zkušené, kteří cvičí již několik let. Cvičení zde trvá pouze několik minut a lze je považovat již za sportovní trénink v pravém slova smyslu. Nad věkovou hranici 35 let je doporučeno absolvovat zátěžový test v laboratoři pod dohledem lékaře, který posoudí zdravotní způsobilost pro takovýto trénink. Pozitivní účinek zde je pouze sporadický, dokonce lze prohlásit, že v některých případech dochází k nadměrnému opotřebování opěrného aparátu (kosti, klouby), stejně tak efekt pro srdeční systém je dvojí - jak kladný tak záporný. Rozmezí je 80-90% maximální tepové frekvence. Nad 90% maximální tepové frekvence se raději nepouštějte, zde dochází již k enormnímu zatížení celého těla. Jedná se o zónu určenou ke krátkodobému zatížení a musí mu předcházet opravdu dlouhá průprava, aby nedošlo k selhání. Nehledě na to, že již zde není možné tělo zásobit kyslíkem v plné míře.

Tento článek byl přidán do naší nabídky 18 /11/ 2002.
Hodnocení výrobku
e-Pc.cz
Autor
Jiří Semenec
Další články
Pošli přátelům
 
Chci tě upozornit na tento produkt.
Reklama
Cindy Elsliger
Odkazy:
e-Novostavby.cz
Fitnessky.cz
Fitnesska.cz
e-Butik.cz
e-PC.cz